Пошук

СТАЖУВАННЯ В АВСТРІЇ

Після Української Революції Гідності Федеральне Міністерство науки, досліджень та економіки Австрії додатково профінансувало для українських вчених 20 місячних наукових стипендій.  Кандидат філологічних наук, доцент кафедри німецької філології нашої академії Орися Марунько отримала «Майдан-Стипендію» за сприяння Австрійського бюро культурних обмінів та Центру  культурних зв’язків і мобільності. Це дало їй можливість упродовж місяця пройти наукове стажування в Австрії при Інституті германістики  Віденського університету і дослідити прагматичні та когнітивні аспекти претеритального кон’юнктива в сучасній німецькій мові.  Одна з умов надання стипендії – наявність наукового керівника з австрійської сторони.  Наукове керівництво здійснював відомий австрійський науковець, професор, доктор Петер Ернст, який є автором низки наукових праць та підручників зі  вступу до германського мовознавства, граматики німецької мови та історії німецької мови. У рамках програми стажування наш науковець також дослідила когнітивно-прагматичні та лінгвокультурний аспекти вживання усталених конструкцій в австрійському варіанті сучасної німецької мови та прслухала курс лекцій «Текст- та Медіалінгвістика».

Віденський університет заснований 1365 року і вважається одним із найстаріших та найбільших у Європі. Тут навчається близько 92 тисяч студентів. На вибір студентів університет пропонує більше 130 курсів. Окрім офіційної, заклад має назву Хауптуні (Hauptuni — Головний університет). У цьому році Віденському університету  виповнилось 650 років у зв’язку з чим тут проводиться низка заходів: створена ювілейна веб-сторінка на офіційному сайті університету, проходять відкриті лекції, круглі столи, симпозіуми, фестиваль, концерти, перфоманси. У фойє університету була розміщена пересувна виставка, присвячена вченим, які зробили вагомі відкриття, проте переслідувались владою. Тут навчались та викладали  відомі українці Іван Франко та Іван Пулюй.


Згідно із програмою стажування наукові дослідження здійснювались у бібліотеці Віденського університету, яка поряд з Австрійською національною бібліотекою є однією з найбільших наукових і публічних бібліотек Австрії. Ровесниця Університету, вона нараховує сьогодні 6,7 млн одиниць зберігання і складається з головної бібліотеки та 50 філій. Основні дослідження проводились в одній із філій – фаховій бібліотеці Інституту  германістики. Тут працюють 4 зали: читальний, лінгвістичний, літературознавчий і зал з художньою літературою та літературою з методики викладання німецької мови.

Систематизація всієї літератури здійснена за 29 показниками. Кожен студент має право користуватися фондами бібліотек. Інформацію про фонди, систему роботи, умови та терміни користування можна дізнатись на офіційному сайті бібліотеки. У залах бібліотек самообслуговування інформаційне бюро бібліотеки допомагає подолати труднощі у пошуку необхідної інформації: кожне джерело має свій номер та своє місце на стелажі, чи в електронній системі. До послуг відвідувачів – електронні каталоги, бібліографії, комп’ютери, ксерокси та сканери. Необхідну літературу, яка є у вільному доступі, відвідувачі шукають самостійно, а журнали замовляють через онлайн-каталоги заздалегідь. Тут можна і купити необхідну літературу.  Бібліотеку обслуговують всього троє основних працівників та семеро студентів.

Насиченою була культурно-розважальна частина програми стажування: у вільний час наш науковець відвідала  найвідоміші місця Відня: Собор Святого Стефана – символ Відня із 800-річною історією; Церкву Святого Петра на однойменній площі; Церкву-музей Святого Карла, побудовану на честь покровителя міста Карло Борромео; Хофбург – колишню резиденція Габсбургів, а сьогодні штаб-квартира президента Австрії; музейно-парковий комплекс Бельведер із Верхнім і Нижнім палацами та парком з численними фонтанами та скульптурами, Ратушу зі 105-метровою баштою, помпезну будівлю Будинок Парламенту площею 13500 м.кв., що вміщує близько 100 залів; Віденську державну оперу – найбільший оперний театр Австрії, де щорічно проводиться 300 постановок, які щоразу змінюються (один раз в рік у приміщенні Опери проводиться знаменитий Віденський бал); Церкву Вотівкірхе – другу за висотою церкву у Відні з прославленими вітражами; Музейний Квартал – величезний туристичний комплекс, який об’єднує в собі численні галереї, виставки, садово-паркові композиції та затишні арт-кафе зі смачною віденською кавою. Абсолютно приголомшує ще одна візитівка міста – Будинок Хундертвассера, побудований за проектом австрійського художника і архітектора Фріденсрайха Хундертвассера в 1983 – 1986 роках спільно з архітектором Йозефом Кравіной. У цьому будинку ви не знайдете і двох вікон однакової форми чи розміру. Усі стіни нерівні, підлоги більше схожі на лісову стежку. І все це диво прикрашене божевільною буйною рослинністю всіх відтінків. Архітектор, будучи до глибини душі ідейним екологом, прагнув оселити тут не тільки людей, а й рослини, тим самим віддаючи їм символічну дань за екологічні злочини людства.

Незабутніми залишаться спогади про відвідини Віденського передпасхального ярмарку, на відкритті якого приємно було побачити жовто-голубі кольори гостей з України.

Звіт про виконання програми стажування в Інституті германістики Віденського університету доцент Орися Марунько оформила не лише в офіційному, а й у творчо-інформаційному форматі. Вона провела науково-методичний  семінар для викладачів академії  «Міжнародні академічні обміни: наукові дослідження в інституті германістики Віденського університету», проінформувала про  міжнародні інституції, які дають змогу отримати стипендії для навчання та наукової роботи за кордоном: Освітні програми Європейського Союзу (Темпус, Еразмус Мундус);  Програма академічних обмінів Фулбрайта в Україні; Німецька служба академічних обмінів; Представництво Австрійської служби академічного обміну у Львові, розповіла про  специфіку роботи викладачів Віденського університету та систему роботи бібліотек, запропонувала перелік документів, які необхідно подати для отримання стипендії, відповіла на питання не лише науково-педагогічного, а й культурного та краєзнавчого характеру.

В електронному залі бібліотеки академії відбувся семінар для бібліотекарів «Досвід роботи бібліотеки Віденського університету» де наш науковець-філолог  звернула увагу на те, як працюють бібліотеки Віденського університету, починаючи від веб-сторінки, електронного каталогу та закінчуючи шрифтом, за яким відвідувач може знайти книгу на бібліотечних стелажах.

 
Анонси
Галерея
Пам"ятник Т.Г.Шевченку
ПамПам
На даний момент 1018 гостей на сайті