ФУНДАТОРАМ АЛЬМА-МАТЕР – ВІД ВДЯЧНИХ НАЩАДКІВ
Урочистості з нагоди 210-ліття заснування Волинської гімназії в Кременці та 250-річчя від дні народження її фундатора Тадеуша Чацького були підготовлені та проведені зусиллями і з участю науково-педагогічних працівників Кременецької гуманітарно-педагогічної академії ім.Тараса Шевченка, Київського національного університету ім.Тараса Шевченка, Житомирського державного університету ім. Івана Франка і Вармінсько-Мазурського університету в Ольштині (Республіка Польща). До святкових заходів долучилися представники Варшавського університету, Пултуської гуманітарної академії ім. Александра Гейштора, Університету Яна Кохановського в Кельцах, Краківської єзуїтської академії, Поморської академії в Слупську, Краківського університету ім.Комісії Едукації Народової, Університету Марії Склодовської-Кюрі в Любліні, Інституту мистецтв Польської Академії Наук, Музею Незалежності у Варшаві (Республіка Польща), Уманського державного педагогічного університету ім.Павла Тичини, Дрогобицького державного педагогічного університету ім.Івана Франка.
![]() |
![]() |
Ювілейні дійства розпочалися урочистою ходою викладачів і студентів академії, гостей, представників громадськості міста з нагоди відзначення 210-ліття заснування Тадеушем Чацьким і Гуго Коллонтаєм Волинської гімназії в Кременці. Тематично структурована і змістовно оформлена колона пройшла від пам’ятника Тарасові Шевченку в міському парку Кременця до місця відкриття пам’ятника Тадеушу Чацькому на території академії. Перед відкриттям пам’ятника до присутніх звернулися ректор академії, професор Афанасій Ломакович, і Генеральний Консул Республіки Польща в Луцьку Беата Бживчи. Почесне право відкрити пам’ятник було надане Беаті Бживчи, Афанасію Ломаковичу, голові Тернопільської обласної ради Василю Хомінцю та голові Тернопільської облдержадміністрації Степану Барні. У процесі спільного богослужіння пам’ятник освятили настоятель Собору Преображення Господнього, протоієрей Володимир Буграк і настоятель парафії святого Станіслава, отець Лукаш Грохля. Окрім цього, на фасаді будинку, в якому жив Тадеуш Чацький у роки заснування і керівництва гімназією, встановлено меморіальну дошку, а в читальному залі заснованої ним бібліотеки – його бюст.
![]() |
![]() |
![]() |
В історичному залі Гуго Коллонтая відбувся святковий театралізований концерт, підготовлений мистецькими колективами й окремими виконавцями навчального закладу. Програму ювілейного концерту підготували Василь Скоропляс, Микола Сиротюк, Василь Райчук, Левко Харамбура, Олександр Ковень.
![]() |
![]() |
Учасники урочистостей отримали ювілейний буклет ”Стежками відомого освітнього діяча Тадеуша Чацького в Україні“, де розкриваються порицький, кременецький, дубенський і житомирський етапи життєтворчості засновника Волинської гімназії в Кременці.
![]() |
![]() |
Змістовим ядром ювілейних дійств стала Міжнародна наукова конференція ”Волинські Атени: трансформації між історією і сучасністю“. Її відкрив ректор академії, почесний академік Академії вищої школи НАПН України, професор Афанасій Ломакович. З вітальним словом до учасників конференції звернувся голова Польського історичного товариства, професор Торунського Університету Кшиштоф Мікульський. Пленарне засідання розпочалося доповіддю ректора академії, професора Афанасія Ломаковича ”Становлення Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка як закономірний етап трансформації вищої школи на Волині“. Оригінальне аналітичне дослідження ”Кременецькі ювілейні дати 2004 – 2015 років“ озвучив декан гуманітарного факультету Вармінсько-Мазурськог університету в Ольштині, професор Анджей Шмит. Він же презентував фундаментальне наукове видання однойменної з тематикою конференції назви, де представлені 69 аналітичних статей 46 українських і 23 польських науковців, присвячених становленню та розвитку системи освіти на Волині, насамперед у Кременці як важливому осередку культурно-освітніх процесів у Волинському краї. Завідувач кафедри теорії та історії світової літератури Інституту літератури і журналістики Житомирського держуніверситету ім. Івана Франка, професор Володимир Єршов висвітлив тему ”Кременецька школа польських літераторів Правобережної України доби романтизму: інтенції і націоцентризм“. Програма пленарного засідання включала доповідь його колеги, завідувача кафедри спеціальних історичних дисциплін і правознавства, професора Івана Ярмошика ”Історичні погляди Гуго Коллонтая (1750 – 1812)“. Цією ж програмою передбачене спеціальне повідомлення ”Учнівська уніформа у Волинській гімназії та ліцеї в Кременці“, підготовлене науковцем Інституту мистецтв Польської Академії Наук у Варшаві Уршулею Маковською. Завершувалася програма пленарного засідання інформативною доповіддю доцента кафедри Давньої та Нової історі України Київського НУ ім. Тараса Шевченка Віктора Короткого ”Київський хлопоман Володимир Антонович“.
![]() |
![]() |
Після пленарного засідання конференції науковці України та Польщі працювали в трьох тематичних напрямах. Один із них – ”Передумови становлення вищої освіти на історичній Волині України наприкінці ХVІІІ – початку ХІХ століть“ – презентували 4 польських і 7 українських доповідачів.
Тематичний напрям ”Волинська гімназія (ліцей) – новаторські навчальні заклади першої третини ХІХ століття у Центрально-східній Європі з європейськими освітніми, науковими, культурно-мистецькими традиціями“ привернув увагу більшої частини учасників конференції. Тут власні наукові розробки запропонували 12 польських і 16 українських фахівців.
Завершував проблематику наукової конференції глобальний теоретичний напрям ”Трансформації становлення вищої школи у Центрально-Східній Європі: від історії до сьгодення“. Майже два десятки українських і польських аналітиків оприлюднили різновекторні дослідження в аспектах становлення, розвитку сучасного стану і перспектив вищої освіти на теренах Центрально-Східної Європи.
![]() |
![]() |
![]() |
Матеріали Міжнародної наукової конференції ”Волинські Атени: трансформації між історією і сучасністю“ опубліковані в однойменному збірнику наукових праць, який редагували професор Вармінсько-Мазурського університету в Ольштині Анджей Шмит і професор Кременецької гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка Генрік Стронський.
Форми, зміст, характер і хід урочистостей з нагоди 210-ліття заснування Тадеушем Чацьким і Гуго Коллонтаєм Волинської гімназії в Кременці, високий теоретичний рівень і глибоке смислове наповнення матеріалів ювілейного Міжнародного наукового форуму засвідчують, що нинішнє покоління науково-педагогічних працівників і студентів сучасної академії пам’ятає, цінує і шанує громадянський і професійно-освітній подвиг фундаторів навчального закладу і готове берегти та зміцнювати рідну альма-матер, як безцінний історичний спадок для сьогодення та в ім’я майбутнього.