Пошук
Головне меню

ЗУСТРІЧ ІЗ АВСТРІЄЮ У ДРОГОБИЧІ

Упродовж кількох останніх років Дрогобич став місцем зустрічей науковців, письменників, діячів культури і політиків України, Австрії та інших європейських країн. Нагода для таких зустрічей – Дні Австрії в Галичині (в даному випадку – у Дрогобичі та на Дрогобиччині), що стали знаковим науково-культурним форумом. Як і в попередні роки, центром форуму був Дрогобицький державний педагогічний університет ім. Івана Франка. Патронат Днів Австрії у Дрогобичі здійснювали Посол Республіки Австрії в Україні Герміне Поппеллер, екс-віце-канцлер Австрії Едгард Бусек, ректор Інсбрукського університету Тільманн Мерк, ректор університету-господаря Надія Скотна, аташе з питань науки та освіти Австрії у Львові Андреас Веннінгер, представники Віденського магістрату Оскар Вавра і Губерт Крістіан Егальт, почесний Консул Республіки Австрії у Львові Ярослав Наконечний, міський голова Дрогобича Тарас Метик, почесні доктори Дрогобицького ДПУ ім. Івана Франка, австрійські науковці Крістіне Доллінгер і Петер Штегер. До оргкомітету Днів увійшли директор Австрійської бібліотеки в Дрогобичі Ярослав Лопушиинський, професор Інсбрукського університету Йозеф Айгнер, представник Віденського магістрату Томас Реш, науковці Дрогобицького ДПУ. Дні Австрії у Дрогобичі відбулися за сприяння Представництва Австрійської служби академічних обмінів у Львові, Відділу міжнародних зв’язків Віденського магістрату, Австрійського культурного форуму в Києві, Австрійського культурного об’єднання, відділів культури магістратів Відня та Інсбрука, Австрійського товариства літератури.

Програма Форуму виявилася настільки насиченою змістовно, обґрунтованою структурно і багатою за формами, що може служити взірцем для підготовки й організації подібних міжнародних науково-культурних заходів. Насамперед, упродовж усіх Днів Австрії у Дрогобичі діяла краєзнавча історико-культурна виставка ”Тримісто: Дрогобич – Борислав – Трускавець доби Габсбургів у світлі музейних документів і артефактів (ХІХ – початок ХХ століття)“. На відкритті Днів з вітальним словом до присутніх звернулися Посол Республіки Австрії в Україні Герміне Поппеллер, ректор університету-господаря Надія Скотна, Представник ректора Інсбрукського університету Барбара Тассер, аташе з питань науки та освіти Австрії у Львові Андреас Веннінгер, почесний Консул Республіки Австрії у Львові Ярослав Наконечний, почесний Консул Республіки Австрії у Чернівцях Сергій Осачук, міський голова Дрогобича Тарас Метик.

Цікавим явищем першого дня українсько-австрійської зустрічі стала культурологічна дискусія з письменником Юрком Прохаськом ”Старий і новий міф Галичини: ідентичні та амбівалентні погляди австрійців і українців на історичну і культурологічну проблему“, модератором якої виступив Сергій Осачук. Цього ж дня у мерії Дрогобича відбувся прийом дипломатичних і громадських діячів України та Австрії і пройшла зустріч учасників і гостей Днів із Послом Республіки Австрії в Україні Герміне Поппелер. Особливим звучанням відзначилась дискусія за круглим столом ”Дрогобич на шляху австрійсько-українського партнерства міст“ за участю Герміне Поппелер, Надії Скотної, Ярослава Наконечного, Сергія Осачука, діячів австрійської та української науки і культури.

Яскравою була літературознавча мозаїка днів Австрії у Дрогобичі, яка включала літературні читання за творчістю австрійських та українських письменників (Бернда Шухтера, Зігфріда Бернфельда, Софії Андрухович, Александера Гранаха, Егона Фріделя, Юрка Прохаська та інших), дискусію ”Сусідство культур“ з участю майстрів пера обох країн, презентацію книг (”Сізіф, або Межі виховання“ Зігфріда Бернфельда, ”Фелікс Австрія“ Софії Андрухович), круглий стіл ”Австрійська література в Україні“ (у його рамках власне бачення австрійсько-українських літературних взаємин показали Йоганн Зоннляйтнер, Якуб Форст-Батталья, Іван Зимомря, Петро Рихло, Микола Воробей та інші), лінгвокраїнознавчий семінар для студентів і вчителів німецької мови (на базі Інституту іноземних мов педуніверситету), науковий семінар ”Австрійсько-українські літературні, мовні та культурні взаємини“. Більшість заходів літературознавчого плану проходила на базі Австрійської бібліотеки у Дрогобичі.

Культурно-освітній сектор включав обмін думками і досвідом між навчальними закладами-партнерами України й Австрії, зустріч делегацій гімназистів з м.Адмонта (Австрія) з учнями Дрогобицького педагогічного ліцею, обговорення програм академічної мобільності студентів, а також можливостей працевлаштування випускників вищих закладів освіти в Україні та Австрії, а також круглий стіл ”Виховання, раціональність і влада. Критика виховання Зігфріда Бернфельда та її сучасний стан“. Оригінальним елементом цієї частини програми Форуму стали науково-культурні подорожі та екскурсії Дрогобичем, його околицями, тематичні поїздки в Карпати, об’єднані спільною проблематикою ”Австрійський, польський чи український: Дрогобич у пошуках свого місця в історії“.

Мистецький супровід заходів Форуму здійснювали піаністи Леся Барщик і Роман Хрипун (Дрогобич), дует Марта і Райнгард Швайцер (м.Тіроль, Австрія), ансамбль інструментальної музики ”Намисто“ (Дрогобич). Учасники Днів відвідали низку музеїв, в тому числі Літературно-меморіальний музей Івана Франка, краєзнавчий музей ”Гуцульщина“, Музей народних музичних інструментів Романа Кумпика, Музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й.Кобринського, Музей писанки, спостерігали за майстер-класом гончарки Іванни Козар, гостювали в гуцульській родині, де слухали народних музик і смакували домашнім гуцульським сиром, а після тірольського майстер-класу з приготування книдлів дегустували цей витвір кулінарного мистецтва з українським пивом і тірольським шнапсом.

Наймасштабнішим явищем Днів культури Австрії у Дрогобичі став науковий семінар ”Регіони транзиту: історія і культура Тіролю та Карпат“, який проходив упродовж перших трьох днів Форуму в Австрійській бібліотеці Дрогобича та в Інституті іноземних мов педагогічного університету. Над проблематикою семінару працювали українські, австрійські, польські, турецькі і німецькі дослідники. Вони, зокрема, аналізували опозицію ”Батьківщина – міграція“ (професор Інсбрукського університету Петер Штегер), релігійну освіту як фактор особистісної орієнтації у міжкультурному світі (професор Оснабрюкського університету Петер Граф, Німеччина), особливості українсько-австрійських літературних взаємин (професор Чернівецького НУ ім. Юрія Федьковича Петро Рихло), літературу і літературне життя у Тіролі (письменник Бернд Шухтер, Австрія; науковці Варшавського університету Едвард Бялек і Катажина Новаковська), творчий шлях австрійських митців у контексті зв’язків з Україною (доцент Дрогобицького ДПУ ім. Івана Франка Ярослав Лопушанський), творчість окремих представників австрійської літератури (доцент Харківського НУ ім. Василя Каразіна Олена Бєлозорова; науковець Вроцлавського університету Кшиштоф Гущя; професор Ататюркського університету Джеміля Еркан, Туреччина), історичні аспекти австрійсько-українських відносин (професор Люблінського університету Гжегож Юзефчук, доценти Дрогобицького ДПУ Віра Меньок і Богдан Лазорак, професор Київського НУ ім. Тараса Шевченка Тарас Кияк, науковець Віденського університету Вера Фабер, професор Дрогобицького ДПУ Володимир Кемінь) та інші проблеми.

Модератором одного із засідань наукового семінару ”Регіони транзиту: історія і культура Тіролю та Карпат“ виступила кандидат філологічних наук, доцент кафедри німецької філології нашої академії Орися Марунько. Під її керівництвом науковці висвітлювали проблеми австрійської літератури повоєнного періоду, творчість представників австрійського авангарду, соціокультурні особливості австрійської есеїстки.

Учасникам Днів Австрії у Дрогобичі презентовано науковий збірник ”Компаративні дослідження австрійсько-українських літературних, мовних і культурних контактів“, до якого увійшли матеріали Міжнародної наукової конференції ”Галичина періоду Першої світової війни у літературі, мистецтві та історії“. У книзі не лише висвітлюються воєнні події, соціально-політичні та культурні процеси у західних регіонах України до і під час Світової війни, а й у низці статей здійснюється аналіз австрійсько-українських відносин кінця ХІХ – початку ХХ століття.

Дні Австрії у Дрогобичі, участь у них науковців, митців і політиків продемонстрували високий потенціал і широкі можливості європейського полікультурного простору для культурно-освітньої та літературно-художньої співпраці європейських країн, для розвитку культури, літератури, мистецтва й освіти кожної країни зокрема.

 
Анонси
Галерея
2
22
На даний момент 131 гостей на сайті