ПРО ГОЛОКОСТ: ВІД КРЕМЕНЧУКА ДО КРЕМЕНЦЯ
В академії експонувалась мобільна виставка-меморіал пам’яті жертв Голокосту в Україні під назвою «Майстерні пам’яті» – спільний німецько-український проект, що об’єднує освітні та меморіальні ініціативи зі збереження пам’яті про Голокост в Україні.
![]() |
![]() |
У виставці зібрано локальні історії з семи українських міст, що відображають життя місцевих єврейських громад від часу їх виникнення до подій Другої світової війни. Історія кожного міста є унікальною, проте об’єднана спільним горем винищення єврейського населення. На прикладах історій представлених міст вивчається історія Голокосту на теренах сучасної України.
Локальні історії також доповнено спогадами очевидців та біографіями учасників подій Голокосту в Україні. Персональні історії допомагають відвідувачам краще зрозуміти долю представників єврейського населення у режимі окупації; вибудувати зв’язок між глобальними подіями та їх впливом на долю звичайних людей.
Ініціатор проекту – єврейська громада м. Дюсельдорф. Координатор проекту з німецької сторони – Маттіас Ріхтер, з української – Анна Бережна. Маршрут виставки проліг від Кременчука – через Черкаси і Київ – до нашого Кременця, а далі – через Чернівці, Львів та Ужгород – до Дюссельдорфа.
![]() |
![]() |
Проект реалізується у співпраці Музею історії та культури євреїв Буковини (м.Чернівці), Центру дослідження історії та культури східноєвропейського єврейства й Українського центру вивчення історії Голокосту (м.Київ), Музею «Територія терору» (м.Львів) та ГО «Культурний діалог» (м.Кременчук) за сприяння Міністерства закордонних справ ФРН і Посольства ФРН в Україні у межах Програми розширення співпраці з громадянським суспільством у країнах східного партнерства. Проект знаходиться під патронатом Центральної ради євреїв Німеччини.
На відкритті виставки-меморіалу в нашій академії виступили ректор академії, професор Афанасій Ломакович, кандидат історичних наук, доцент кафедри української філології та суспільних дисциплін Володимир Собчук, кандидат філологічних наук, доцент кафедри іноземних мов і методики їх викладання Орися Марунько та координатор проекту з української сторони Анна Бережна.
![]() |
![]() |
![]() |
Організатори виставки вручили представникам академії практичні матеріали для роботи з молоддю з вивчення історії Голокосту: дидактичну книгу про Голокост, створену на основі спогадів та архівних матеріалів; «Методичний чемодан» для роботи зі студентами; набір навчальних карток з історії Голокосту в Україні та Європі; мобільний додаток для створення маршрутів пам’яті; книги, присвячені темі Голокосту в Україні. Серед цих книг – «Мовчання говорить» Йоганнеси Шваліної, «Шоа в Україні» за редакцією Рея Брандона та Венді Лауера, «Януш Корчак: сторінками біографії» Йоанни Ольчак-Ронікер, «Друга Світова війна ідолі мирного населення у Східній Європі» за редакцією Леоніда Фінберга та інші.
У нас розроблено маршрут екскурсії пам’ятними місцями Кременця з використанням мобільного додатку проекту «Вчимося пам’ятати».
Екскурсія включає п’ять адрес, пов’язаних з історією єврейської громади нашого міста: колишня синагога, єврейський цвинтар, гетто, колишня тюрма НКВС та меморіал жертвам Голокосту.
У проекті «Вчимося пам’ятати» – перегляд і обговорення документального фільму «Я тут був» про життя та долю Герберта Рубінштайна – вихідця із Чернівців, що дитиною покинув рідне місто, рятуючись від смерті. Восени 2017 року, будучи активним учасником життя єврейської громади м. Дюссельдорф, Герберт вперше з часів війни відвідав Чернівці, щоб віднайти спогади з дитинства. У формі бесіди зі школярами Герберт розповідає історію своєї родини, та ділиться думками стосовно сьогодення.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Після фільму глядачі запрошуються до обговорення теми стратегій виживання під час Голокосту, еміграції єврейського населення до та після війни, теми проявів людяності, толерантності та протидії антисемітизму, сімейні та загальнолюдські цінності.
У рамках цього проекту здійснюється перегляд документального фільму «Назви своє ім’я», який обговорюють з використанням навчально-методичного посібника «Назустріч пам’яті»
«Назви своє ім’я» – повнометражна документальна стрічка про Голокост в Україні, знята у 2006 році з використанням свідчень 12 людей, які пережили Голокост, та 2 рятівників. Є спільним проектом Інституту візуальної історії та освіти Фонду Шоа Університету Південної Каліфорнії та Фонду Віктора Пінчука в Україні.
Навчально-методичний посібник «Назустріч пам’яті» є дидактичним доповненням до фільму та допомагає педагогу опрацювати з молоддю історико-пізнавальні та морально-виховні теми: «Історія, яка говорить зі мною», «Хіба євреї чужинці?», «Як подолати етнокультурний стереотип?», «У чому згубність пропаганди?», «Банальність зла: чому Голокост став можливим?», «Ті, хто були поруч: яким був вибір?», «Як особистість може протистояти геноциду?», «Євреї, роми… Хто наступний?», «Тоталітаризм: як зберегти у собі людину».
Мобільну виставку-меморіал переглянули студенти академії та коледжу, працівники і гості навчального закладу. Основний підсумок: її матеріали справили глибоке враження, увійшли в розум і серце кожного відвідувача.