Пошук

”ДІАЛОГ ДВОХ КУЛЬТУР“: ЗУСТРІЧ ДЕВ’ЯТА

Програма ІХ Міжнародних українсько-польських культурно-мистецьких зустрічей ”Діалог двох культур“ виявилась багатою і насиченою різноманітними акціями. До неї увійшли ІХ Міжнародні зустрічі науковців і ІХ Міжнародні зустрічі літераторів, VІІІ Міжнародні зустрічі музейників і ХV Міжнародні мистецькі зустрічі, а також ІV Міжнародний фотографічний пленер у Кременці. Під патронатом Міністерства культури України, Міністерства культури і національної спадщини Польщі, департаменту культури, релігій і національностей Тернопільської ОДА ”Діалог…“ організували Музей Юзефа Пілсудського в Сулеювеку, Фундація ”Допомога полякам на Сході“ (від Республіки Польща), Літературно-меморіальний музей Юліуша Словацького в Кременці, Кременецька районна рада, відділ культури, туризму, національностей та релігій Кременецької РДА (від України). Співпрацювали з організаторами Кременецький гуманітарно-педагогічний інститут імені Тараса Шевченка, Генеральне Консульство Республіки Польща у Львові, Європейська Родина Шкіл імені Юліуша Словацького. Передбачені програмою ”Діалогу…“ заходи проходили, в основному, на базі Кременецького гуманітарно-педагогічного інституту імені Тараса Шевченка та Літературно-меморіального музею Юліуша Словацького.

Зустріч розпочалася покладанням квітів до пам’ятників Тарасові Шевченку та Юліушу Словацькому, до меморіальної таблиці Тадеушу Чацькому  і Гуго Колонтаю, до могили матері польського поета Саломеї Словацької-Бекю. Урочисте відкриття ”Діалогу…“ відбулося на подвір’ї родинної садиби Словацьких (нині – Літературно-меморіальний музей Юліуша Словацького) з участю представників Міністерств культури України та Польщі, Генерального Консульства Польщі у Львові, Фундації ”Допомога полякам на Сході“, Федерації польських організацій в Україні, Тернопільської обласної ради та облдержадміністрації, Кременецької районної і міської рад та райдержадміністрації, громадськості міста.

Про діалог двох культур як фактор зближення і зміцнення співпраці українського та польського народів говорили відомий український поет, голова Української Всесвітньої Координаційної Ради Дмитро Павличко і директор Інституту літератури ім.Тараса Шевченка НАН України, академік Микола Жулинський, директор Департаменту культурної спадщини Міністерства культури Польщі Марек Малюхнік і консул Мар’ян Орліковський, український вчений-полоніст Ростислав Радишевський, уповноважений від інституцій-організаторів з польської сторони Маріуш Ольбромський, директор Літературно-меморіального музею Юліуша Словацького Тамара Сеніна, представники місцевих органів влади й інші учасники урочистого дійства.

Програма відкриття ”Діалогу…“ включала презентацію нових літературних видань художньої і наукової спрямованості, що стосувалися українсько-польської співпраці у сфері духовної культури. Письменник Роман Лубківський представив двотомник перекладів творів Юліуша Словацького українською мовою; голова Польсько-українського товариства в Парижі Марк Францішковський – ”Нарис діяльності Товариства в 1976 – 2012 рр. Співпраця в еміграції“; Маріуш Ольбромський – науковий збірник ”Діалог двох культур – 2012“. Окрім цього, присутні ознайомились із науковим дослідженням львівського вченого Йосипа Лося ”Істина і поезія: сучасне прочитання поезій Юліуша Словацького і Тараса Шевченка“. Польський мистецтвознавець Ян Склодовський презентував пленерну виставку ”Лауреат Нобелівської премії Чеслав Мілош. Шляхом молодості“. Водночас проходило традиційне свято вулиці Юліуша Словацького, де студентська та учнівська молодь міста показала тематичні квіткові експозиції, а мистецькі гурти ”Гладущик“ і ”Палітра“ – виставку творів образотворчого мистецтва.

Важливим заходом ”Діалогу…“ став ”круглий стіл“ представників української та польської сторін, де обговорювались формат і перспективи наступних зустрічей в рамках ”Діалогу двох культур“, можливості присвоєння обласному Літературно-меморіальному музею Юліуша Словацького статусу національного, включення П’ятницького козацького цвинтаря до складу об’єктів Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника, шляхи збереження пам’ятки історії державного значення – Кременецького замку та інші питання.

Всі акції ”Діалогу…“ приурочені знаковим датам в історії польської та української культури: 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка, 205-ій річниці з дня народження Юліуша Словацького, 200-річчю пам’яті Тадеуша Чацького і 150-й річниці Січневого повстання. Зокрема, на науковій конференції ”Романтизм польський та український. Від романтизму – до сучасності“ 44 науковці двох країн аналізували місце в духовному просторі національної історії та культури Тараса Шевченка і Юліуша Словацького, Богдана Залєвського і Миколи Гоголя, Адама Міцкевича й Івана Франка, Максима Рильського і Станіслава Маковського, інших видатних історичних постатей України і Польщі.

Характерною рисою конференції ”Тадеуш Чацький. Його часи і твори“ стала особлива увага українських і польських науковців до минулого і сучасного освітніх систем Польщі й України, розвитку польсько-української співпраці у сфері освіти з урахуванням культурно-освітніх традицій. Окрім польських фахівців з Університету Яна Кохановського в Кельцах, Варшавського Університету, Вармінсько-Мазурського Університету в Ольштині, Музею Незалежності у Варшаві, з цього питання виступили науковці нашого інституту: доктор історичних наук Генріх Стронський, доктор педагогічних наук Валентина Бенера, кандидат історичних наук Володимир Собчук, кандидат педагогічних наук Роман Яковишин.

Насиченою була культурно-митецька частина ”Діалогу…“. Відбулися авторські концерти кобзаря Василя Жданкіна, джазової вокалістки Університету ім.Марії Склодовської-Кюрі (Люблін) Александри Оберди. Пройшла ”Ніч українських і польських бардів та поетів“, де виступали більше двадцяти майстрів поетичного слова й авторської пісні обох країн. Молодь ”Літературної кав’ярні“ з Хожува та Європейської Родини Шкіл ім.Юліуша Словацького представили митецькі програми ”День народження Юліуша“ , ”І залишиться після мене та сила фатальна…“. Літературно-мистецький формат мала презентація підготовленої науковцями Кременецького гуманітарно-педагогічного інституту ім.Тараса Шевченка і працівниками Літературно-меморіального музею Юліуша Словацького антології ”Слово про Кременець“. Теоретичний акцент в культурно-мистецькій частині ”Діалогу…“ поставили ”Розмови про мистецтво. Презентації“, під час яких польські й українські мистецтвознавці й автори не лише висловлювали свої позиції у відношенні проблем історії та теорії мистецтва, а й презентували різножанрові твори та публікації.

Завершилася дев’ята зустріч у рамках ”Діалогу двох культур“ тематичною екскурсією ”Слідами спільної спадщини народів“, чим було підтверджено переконання обох сторін – учасників та організаторів ”Діалогу…“: десята, ювілейна зустріч має бути ще більш насиченою, яскравою і відкривати нові горизонти польсько-української культурно-мистецької співпраці.

 
Анонси
Галерея
32
3232
На даний момент 334 гостей на сайті