Пошук

Лист Міністру культури України Новохатьку Л.М.

..........

Лист

Міністру культури України

Новохатьку Л.М.

Вельмишановний Пане Міністре!

Звертаємось до Вас із проханням включити до загальнодержавного «Плану по відзначенню 200-ліття від дня народження Тараса Шевченка» заходи 10-го Міжнародного літературно-мистецького форуму «Діалог двох культур», що відбудеться 4 – 7 вересня 2014 року в Обласному літературно-меморіальному музеї Юліуша Словацького в Кременці Тернопільської області. Українсько-польський «Діалог двох культур» став традиційним і організовується в музеї щороку з участю провідних науковців і літераторів України, Польщі, представників діаспори з Англії та Франції. У 2014 році очікуються шанувальники творчості обох поетів з Білорусі, Литви, Росії, Молдови. Загальна кількість учасників – понад 200 осіб.

Підставою для проведення даного форуму є взаємопов’язаний феномен Тараса Шевченка та Юліуша Словацького як провісників відродження Незалежної України. Тарас Шевченко, перебуваючи в Кременці восени 1846 року, на основі зібраних тут матеріалів про гайдамацьке повстання XVIII ст. написав повість ”Варнак“ та однойменну поему; Юліуш Словацький під час студентських канікул у Кременці (в 1825 – 1830 рр.) здійснив подорожі по Волині та Поділлі, зібрав чималий матеріал про Коліївщину і гайдамацький рух, висвітлення яких згодом знайшло місце на сторінках його творів: «Українська думка» (1826), «Пісня козацької дівчини» (1829), «Змій» (1832), «Срібний сон Саломеї» (1843), «Беньовський» (1844) та багатьох інших. У поемі «Вацлав» (1838), за дослідженням Дмитра Павличка, він віщував Україні незалежність ще до виходу «Кобзаря» Тараса Шевченка (1840). Про це написано чимало праць українськими та польськими науковцями. Важливою складовою 10-го «Діалогу двох культур» має стати розкриття тем: «Спільні мотиви у творчості Т. Шевченка і Ю. Словацького», «СЛОВО в контексті геополітичних та соціально-політичних трансформацій», «Наші сучасники, Тарас Шевченко і Юліуш Словацький в контексті культурологічних викликів XXI століття» й інші.

У програму літературно-мистецьких зустрічей включено також вшанування 205-ої річниці від дня народження Юліуша Словацького (1809 – 1849) і святкування 10-річчя відкриття єдиного у світі Музею польського поета-романтика (20.09.2004). До речі, у створенні цього закладу вагому роль відіграли і Ви, Леоніде Михайловичу, перебуваючи тоді на посаді заступника державного секретаря Міністерства культури і мистецтв України. Про це свідчить кореспонденція між Вами та районним і міським керівництвом щодо реставрації родинної садиби Словацьких .

З часу відкриття Музей став помітним явищем в українсько-польських відносинах, яскравим прикладом збереження культурної спадщини сусідніх держав, важливим культурним центром не тільки Кременця, а й цілого регіону, в якому на фаховому рівні вивчаються тенденції та перспективи розвитку музейної справи, реалізовуються українсько-польські культурні взаємини, відбувається взаємозближення України і Польщі на кращих прикладах їх народних традицій.

Народження Юліуша Словацького у Кременці, вплив Кременця на формування його особистості й творчості, феномен Кременецького ліцею (”Волинських

Афін“), кременецько-почаївські мотиви у творчості Шевченка, 10-річні наукові дослідження працівників Музею Словацького у Кременці та їх спільна з польською стороною праця з підготовки та проведення «Діалогу двох культур» (2004 – 2013) – ці локальні явища можуть започаткувати глобальний процес конвергенції культур України, Польщі, а відтак і Білорусі, Литви і всієї Східної Європи.

Вищезазначений задум запропонували представники наукової та мистецької еліт України і Польщі 4 – 7 вересня 2013 року. В ці дні у Кременці дев’ятий рік поспіль проходив Міжнародний літературно-мистецький форум «Діалог двох культур - 2013». Зокрема, таку думку висловили: Дмитро Павличко – Герой України, Микола Жулинський – академік НАН України, Роман Лубківський – письменник-перекладач, Йосип Лось – професор Львівського національного університету ім. Івана Франка, Тамара Сеніна – директор Обласного літературно- меморіального музею Ю. Словацького у Кременці, Марк Францішковський – голова Польсько-Українського товариства в Парижі, Ірена Шибяк – професор Варшавського університету, С. Паула Войтацка – журналіст видавництва „Verіtas“ із Лондона, доктор Анна Мілєвська-Млиннік з Музею Незалежності у Варшаві, Афанасій Ломакович – професор, ректор Кременецького гуманітарно-педагогічного інституту ім. Тараса Шевченка, Валерій Левченко – заступник голови Кременецької районної ради та інші.

Марек Малюхнік, начальник відділу Міністерства культури та Національної спадщини Республіки Польща наголосив на вагомості організаційної складової у підготовці та проведенні цього заходу. На загальне переконання, починати підготовку до проведення цих заходів потрібно вже зараз.

З повагою і за дорученням учасників 9-го Міжнародного літературно- мистецького форуму «Діалог двох культур»:

Дмитро ПАВЛИЧКО – видатний український поет, Герой України, почесний громадянин міста Кременець

Микола ЖУЛИНСЬКИЙ – академік, директор Інституту літератури ім.Тараса Шевченка НАН України

Роман ЛУБКІВСЬКИИ – письменник-перекладач, державний і громадський діяч

Тамара СЕНІНА – директор Обласного літературно-меморіального музею Юліуша Словацького в м. Кременці.

Афанасій ЛОМАКОВИЧ – професор, ректор Кременецького обласного гуманітарно-педагогічного інституту імені Тараса Шевченка.

 
Анонси
Галерея
56
5656
На даний момент 232 гостей на сайті