Пошук
Головне меню

ФОРУМ ЛІТЕРАТУРОЗНАВЦІВ До підсумків Всеукраїнської науково-практичної конференції

Науковці Кременецького гуманітарно-педагогічного інституту ім. Тараса Шевченка спільно зі своїм колегам з Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України та літературознавцями Тернопільського національного педагогічного університету ім.Володимира Гнатюка і Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка провели Всеукраїнську науково-практичну конференцію з міжнародною участю ”Письменник в умовах заблокованої культури“. Зусилля науковців спрямував організаційний комітет у складі ректора інституту, професора Афанасія Ломаковича (голова), директора Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України, академіка М.Г.Жулинського, декана філологічного факультету Тернопільського національного педагогічного університету ім.Володимира Гнатюка, професора М.П.Ткачука та завідувача кафедри української літератури і теорії літератури Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка, професора П.В.Іванишина (співголови), а також проректорів нашого інституту, доцентів В.Є.Бенери та М.Б.Боднар, декана факультету іноземних мов, доцента В.Г.Мазурка і завідувача кафедри української мови і літератури, доцента О.В.Василишина.

 

 

Про свою участь у конференції заявили 184 науковці з 57 наукових та освітніх інституцій України, а також Литви і Польщі. Запропоновані ними матеріали за тематичними напрямами аналізував і систематизував програмний комітет конференції, до якого увійшли представники чотирьох співорганізаторів наукового форуму і в якому значний обсяг організаційно-методичної роботи виконали науковці-філологи нашого інституту, доценти Н.Г.Воронцова, Д.Ч.Чик, І.С.Коханська, І.О.Волянюк, О.В.Пасічник, старші викладачі І.М.Комінярська, О.А.Марунько.

Учасників наукового зібрання вітали офіційні представники співорганізаторів конференції. Багатим і різновекторним був тематичний спектр доповідей, що прозвучали на пленарному засіданні. Основний напрям фахових дискусій за проблематикою конференції позначився на виступі доктора філологічних наук, професора Дрогобицького ДПУ ім.Івана Франка П.В.Іванишина, котрий розкрив місце і роль літератора в період заблокованості та на етапі переходу до нових соціально-політичних реалій. Про творчі можливості письменника проголошувати демократичні ідеї в умовах заблокованої культури говорила професор Східноєвропейського НУ ім.Лесі Українки Л.К.Оляндер, аналізуючи книгу М.Слабошпицького про М.Коцюбинського. Професор Національного університету біоресурсів і природокористування України С.С.Кіраль дав характеристику творчості Романа Андріяшика та Івана Чендея з урахуванням оцінок комуністичної літературної цензури. Суть, особливості та походження міліарної риторики в сучасному українському романі розкрив професор Київського університету ім.Бориса Грінченка Я.О.Поліщук. Про таке суперечливе літературне явище, як українське кримінальне чтиво, яким послуговується український читач в культурно-історичному просторі між колишнім СРСР та нинішнім Євросоюзом, говорила доктор філологічних наук С.О.Філоненко (Бердянський ДПУ). Старший науковий співробітник Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України, професор В.П.Хархун висвітлила малодосліджену тему ”Соцреалістичний іконостас в українській репродукції“. Парадокси взаємопереплетінь художності та самоцензури в літературотворчому процесі характеризував професор Київського НУ ім.Т.Г.Шевченка Г.М.Штонь. Завідувач кафедри української мови та літератури інституту-господаря, доцент О.В.Василишин показав особливості творчих літературних пошуків письменника-тернополянина Бориса Харчука в умовах тоталітарного режиму.

У секційній частині науковці працювали за п’ятьма тематичними напрямками: ”Літературні твори і жанри в епоху тоталітаризму“ (програмою передбачена 51 наукова доповідь), ”Специфіка мовно-літературної та літературно-критичної творчості в підцензурних умовах“ (27 доовідей), ”Інтелектуальні моделі спротиву імперським міфам і стереотипам у літературі“ (36 доповідей), ”Колоніальні та постколоніальні стани української літератури“ (30 доповідей), ”Міжкультурна комунікація та мовна особистість письменника“ (18 доповідей). На секційних засіданнях прозвучали доповіді і наших науковців: О.А.Бончик, Р.О.Дубровського, І.М.Комінярської, О.В.Пасічник, В.А.Якимович, І.С.Коханської, Д.Ч.Чика, О.І.Чик, Н.В.Янусь, Л.А.Свиридюк.

За матеріалами конференції буде опубліковано Збірник наукових праць.

 
Анонси
Галерея
22
2222
На даний момент 1014 гостей на сайті