ДЕСЯТЬ МИСТЕЦЬКИХ РОКІВ
Жіночий мистецький гурт ”Палітра“ був створений у 2003 році з ініціативи Т.А.Балбус. До нього увійшли п’ять кременецьких художниць: Олександра Панфілова, Анна Мацега, Зоя Мацишина, Наталія Білецька і Тетяна Балбус (керівник гурту). Свої твори вони представили на першій виставці у грудні 2003 року.
А сьогодні колектив ”Палітри“ відзначив своє перше десятиліття. За цей час до нього приєдналися молоді художниці Іванна Погонець, Богдана Гуменюк, Надія Волощук, Світлана Ткачук, Людмила Вербило, Катерина Склярук, Надія Швед, Наталія Волянюк.
Щороку ”Палітра“ презентує свої нові творчі роботи у Кременецькому краєзнавчому музеї. Неодноразово художниці гурту брали участь у міжнародних українсько-польських пленерах, фестивалях, конкурсах (”Карпатський вернісаж“, м.Івано-Франківськ; Міжнародний фестиваль писанкарства ”Етнореволюція“, с.Комач Івано-Франківської області), в обласних, всеукраїнських і міжнародних виставках (Кременець, Збараж, Тернопіль, Краків).
![]() |
![]() |
В 2004 і 2007 роках кременецькі мистецькі гурти ”Палітра“ і ”Гладущик“ експонували свої роботи на спільних виставках у Тернопільському художньому музеї. У травні 2006 року Тетяна Балбус була учасницею Всеукраїнської виставки ”Мальована Україна“ у Тернополі і її робота ”Осіння парасолька“ вміщена у Каталозі вернісажу.
Восени 2006 року гурт ”Палітра“ брав участь в обласній ”Виставці творів викладачів образотворчого мистецтва навчальних закладів Тернопільщини, що проходила в Художній галереї регіональної Спілки художників України (м.Тернопіль).
Протягом березня – серпня 2010 року гурт ”Палітра“ представляв свої роботи у Вишневецькому замковому комплексі. Наступного року жителі Рівненської області мали змогу побачити 91 роботу наших художниць у Дубенському замку на виставці ”Мелодія пензля і жіночої душі“.
Кожна з художниць ”Палітри“ має власний стиль у мистецтві, улюблені мотиви зображення, використовує свої матеріали та техніки виконання.
Анна Мацега працювала, в основному, в пастельній техніці, рідше був акварельний та олійний живопис. Мотиви зображення – квіти, пейзажі, портрети (Юліуш Словацький, видатні діячі країни).
![]() |
![]() |
![]() |
Олександра Панфілова надає перевагу олійному живопису (натюрморти, портрети, пейзажі), виконує також декоративні розписи на склі (натюрморти, тематичні картини).
Наталія Білецька (Якубчик) працює в техніці олійного живопису, виконує акварельні і пастельні роботи різних жанрів, ікони, проте перевагу віддає пейзажам.
Зоя Мацишина виконує творчі роботи у техніці ткацтва і батіка. Її гобелени сюжетні і за народними мотивами. В роботах також поєднуються різні техніки ткання.
Іванна Погонець – майстер пейзажного жанру живопису. Вона тонко відчуває мотиви природи, досконало передає її стан у різні пори року. Ніжний, гармонійний колорит картин досягається у техніці олійного живопису.
Богдана Тивонюк (Гуменюк) працює в акварельній та олійній техніках живопису (натюрморт, пейзаж), інколи виконує пастельні роботи.
Катерина Склярук захоплюється такими видами образотворчого мистецтва, як акварельний та олійний живопис (пейзаж, квітковий натюрморт, портрет, стилізовані образи людей і тварин), а також графікою.
![]() |
![]() |
Світлана Ткачук – майстер олійного живопису. Улюблені живописні жанри – квітковий натюрморт, пейзаж (часто архітектурний). Художниця працює в техніці накладання фарб мастихіном, підбирає найтонші відтінки кольорів, якими ”ліпить“ форму, передаючи об’єм, освітлення, плановість.
Людмила Вербило входить до складу ”Палітри“, хоча в даний час проживає в м. Дубно. Також захоплюється графікою та живописом. Роботи виконує аквареллю, олією, простим і кольоровими олівцями, гуашшю, гелевою ручкою.
Надія Волощук тяжіє до народного декоративного мистецтва, зокрема до писанкарства (малюнок, нитянка, травлення, ажурне різьблення) та народної іграшки, де передає різні типажі українських жінок, враховуючи вікові та регіональні відмінності.
Тетяна Балбус (керівник гурту) уподобала декоративний живопис і декоративно- ужиткове мистецтво. Тому й закономірно, що у своїх роботах використовує здебільшого народні мотиви. Серед живописних технік віддає перевагу гуаші, акварелі, акрилу й олії, створюючи квіткові композиції, стилізовані зображення об’єктів живої на неживої природи, сюжетні картини. В аплікаціях та колажах, як різновидах декоративно-прикладного мистецтва, відображає сюжети навколишнього життя у творчому опрацюванні. Особливим захопленням художниці є виготовлення й оздоблення сувенірних виробів: декорованих нитками й оракалом пляшок, текстильних писанок, невеликих скриньок. У січні 2010 року роботи Тетяни Балбус отримали Диплом І ступеня Обласної виставки-конкурсу ім.Ярослава Музики, а в 2014 р. – Диплом ІІ ступеня цього ж конкурсу. У травні 2011 року наша майстриня стала членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Її робота ”Дорога до храму“ брала участь у Всеукраїнській виставці народного мистецтва ”Кращий твір 2010 року“ й увійшла до Каталогу цієї виставки.
З 2013 року у складі гурту ”Палітра“ з’явилися ще двоє художниць – випускників нашого інституту.
Марія Швед знайшла себе у таких жанрах реалістичного та декоративного живопису, як тематична картина, пейзаж, натюрморт (акварель, олія).
Наталія Волянюк здебільшого віддає перевагу олійному й акварельному живопису. Для її робіт характерний неординарний творчий підхід до кольорової гами: художниця вдало поєднує теплі та холодні кольори, сміливо експериментує з техніками.