Пошук

ШЕВЧЕНКІВСЬКІ ДНІ В АКАДЕМІЇ

”МІЙ ШЕВЧЕНКО“

Символічно, що Шевченківські дні в нашому навчальному закладі, який носить його ім’я, розпочались художньо-літературним проектом ”Мій Шевченко“. Захід пройшов у форматі конкурсу читців поезії Тараса Шевченка й авторських творів на шевченківську тематику. Учасники конкурсу – студенти педагогічного і філологічного факультетів. Вела програму майбутній філолог, п’ятикурсниця Ольга Микуляк. Вона нагадала учасникам конкурсного дійства Кобзареве кредо: ”Борітеся – поборете! Вам Бог помагає!“.

У виконанні конкурсантів прозвучали уривок з поеми ”Причинна“ (Світлана Сорочинська, Ірина Гордій), ”Думка“ (Катерина Шкред), ”Вітер з гаєм розмовляє“ (Ірина Пасєка), ”Нащо мені чорні брови“ (Вікторія Гаврилюк), ”Мені однаково…“ (Вікторія Касіянчук), ”Лілея“ (Марія Клікотко), ”Дівичії ночі“ (Ольга Микуляк), ”І мертвим , і живим…“ (Олена Марчук), ”Мені тринадцятий минало…“ (Марина Ващук), ”Розрита могила“ (Аліна Захарова), ”Минули літа молодії“ (Галина Ващук), ”У нашім раї на землі…“ (Тетяна Хомич), ”Русалка“ (Оксана Бобко), ”Минають дні, минають ночі…“ (Марія Фурсович).

Виступ декламаторів поетичного слова Кобзаря оцінювало журі у складі викладачів і студентів: Л.М.Невідомської, І.О.Волянюк, О.Г.Адашинської, Лесі Райци, Алли Дубровик, Марії Федини. За рішенням журі, переможцями конкурсу в номінації ”Кращий декламатор поетичних творів Тараса Шевченка“ стали: Марія Клікотко – І місце, Вікторія Касіянчук та Ірина Гордій – ІІ місце, Галина Ващук і Катерина Шкред – ІІІ місце. В номінації ”Поети-сучасники про Тараса Шеченка“ перемогла Вікторія Петулина, яка прочитала вірш тернопільського поета Георгія Петрука-Попика ”Він – Україна“. Номінація ”Кращий авторський твір про Тараса Шевченка“ принесла перемогу ведучій Ользі Микуляк, яка запропонувала присутнім свій вірш ”Шевченкове слово“.

Організаторами проекту виступили кандидати філологічних наук, завідувач кафедри української мови та літератури, доцент І.О.Волянюк і доцент цієї ж кафедри Л.М.Невідомська.

ШЕВЧЕНКІВСЬКА СТІНГАЗЕТА

До конкурсу на кращу стінгазету шевченківської тематики долучилися не лише студенти філологічного факультету, а й їхні колеги зі спеціальностей ”Образотворче мистецтво“ і ”Музичне мистецтво“. До підсумкової виставки було відібрано сім кращих стіннівок, виконаних студентами І курсу спеціальності ”Українська мова та література“, ІІІ курсу спеціальностей ”Англійська мова і література“ та ”Німецька мова та література“, а також другокурсники обох мистецьких спеціальностей.

Кращою визнано стінгазету 31-Н групи, яку редагувала Діана Калинюк; на другому місці – стінгазета 51-Н групи, що її підготували Леся Райца, Галини Ващук і Ольга Микуляк; третє місце – у першокурсників, майбутніх українських філологів Юлії Ільчук та Алли Дубровик.

Конкурс стіннівок підготувала кафедра української мови та літератури (завідувач – доцент І.О.Волянюк), а їх виставка була організована в літературній світлиці.

СТУДЕНТСЬКА НАУКА – ПРО ШЕВЧЕНКА

Науковцями кафедри української мови та літератури проведено Шевченківські читання з участю студентів ІІ курсу природничо-технологічного факультету. Розпочав читання їх безпосередній організатор, кандидат філологічних наук, доцент О.В.Василишин вступним словом ”Шевченко мобілізує“. Студентки Алла Дубровик та Анастасія Федорів висвітлювали значення Кобзаревої творчості та вплив його геніальної постаті на вітчизняну історію і культуру, його місце у світовій культурній спадщині, розкриваючи тему ”Шевченко на крилах слави“. Юлія Борщик та Юлія Ільчук говорили про мистецький талант Тараса Шевченка, про його внесок у національну та світову скарбницю образотворчого мистецтва. Особистий контекст життєтворчості Тараса Шевченка шукав Назар Ковальчук у повідомленні ”Жінки в житті Тараса Шевченка“.

Заключне слово організатора читань, доцента О.В.Василишина ”Шевченковими шляхами на Тернопільщині“ прозвучало як вагоме краєзнавче доповнення до теоретичних виступів студентів.

ШЕВЧЕНКІАНА ТЕРНОПІЛЬЩИНИ

Кандидати філологічних наук, доценти О.В.Пасічник та І.М.Комінярська спільно зі студентами ІІІ курсу спеціальностей ”Англійська мова та література“ і ”Німецька мова та література“ провели літературно-тематичний вечір ”Шевченкіана Тернопільщини“. Захід мав ґрунтовне інформаційно-технічне забезпечення за допомогою мультимедійних проектів, яке здійснили майбутні філологи Тетяна Герман і Мирослав Клебанюк. Вони донесли до відома учасників дійства інформацію про перебування Тараса Шевченка на Волині, продемонстрували його художні роботи за почаївськими мотивами.

На вечорі прозвучали твори тернопільських авторів, присвячені Великому Кобзарю: вірші Володимира Вихруща прочитали Лілія Юрасік (”Шевченко в Почаєві“), Оксана Видойник (”Тарасові Шевченку“) і Настя Герба (”Кобзар“). Ольга Микуляк представила поезію ”Ні, не однаково тобі“ Катерини Буковської, Марія Швець – ”Триптих на тему Шевченка“ кременчанки Галини Гордасевич, Олександра Хитренко – ”У Шевченковім сквері“ Євгена Безкоровайного, Діана Калинюк – ”Тарасові крила“ Омеляна Чорновуса. Студенти декламували також вірші ”Дорога“ Богдана Лепкого  (Олег Бобко), ”Тарасова зоря“ Наталії Волотовської (Марія Сукало), ”Молитва Тараса до України“ Лесі Любарської (Юрій Коханевич), ”Від Тарасової душі“ Івана Стронського (Ірина Вахівська), ”В чеканні“ Василя Савчука (Марія Клизуб), ”На крилах вітру розцвіли октави“ Володимира Погорецького (Іванна Довгун) і ”Пам’ятаймо його заповіти“ Василя Дрозда (Ольга Пукало).

Успішно справились із обов’язками ведучих Ольга Могилюк і Галини Ковальчук.

КНИЖКОВА ВИСТАВКА

Працівники бібліотеки навчального закладу підготували тематичну виставку літературної Шевченкіани ”Пророче слово Шевченка“. Ю.І.Стрельчук, Р.М.Пасіюла, О.О.Ставінська, А.В.Цеголко представили відвідувачам підбірку видань творів Тараса Шевченка українською та іноземними мовами. Зацікавлюють примірники раритетних, новітніх і ювілейних видань ”Кобзаря“. Особливе місце на виставці займає краєзнавча література, що висвітлює перебування Тараса Шевченка на Волині та Поділлі. Серед інших матеріалів – мистецькі альбоми, що ілюструють творчість Шеченка-художника. Виставка розподілена її організаторами на три тематичних відділи: ”Вічний, як народ“, ”Його могутнє слово – наче грім“ і ”Тарас Шевченко на Кременеччині“. Викладачі та студенти академії активно використовували матеріали виставки при підготовці літературно-мистецьких і краєзнавчо-пізнавальних заходів, що проходили у рамках цьогорічних Шевченківських днів у нашому навчальному закладі.

ЄВРОПЕЙСЬКИМИ МОВАМИ

Науковці кафедр англійської та німецької філології провели літературно-музичний вечір ”Кобзар“ – мовами Європи“. Я.Б.Веселовський, І.Ф.Лизун, О.П.Цьмух, О.В.Сафіюк організували студентів філологічного факультету на художнє декламування творів Тараса Шевченка іноземним мовами. Декламування здійснювалось під фонограми відомих музичних творів шевченківської тематики. Близько двох десятків творів з Тарасового ”Кобзаря“ озвучили наші студенти англійською, німецькою, французькою, іспанською, польською і, зрозуміло, рідною мовою. Бо ж Україна – європейська держава, а її Шевченкове слово належить до європейської мовно-літературної скарбниці. Найбільшої ”різномовності“ отримав Тарасів ”Заповіт“: іноземними мовами його читали Тетяна Грабчук, Лідія Кондратюк, Володимир Артемчук, Віталій Кулик, Олександр Лісайчук, Катерина Шкред. Не менш як ”двомовними“ виявилися ”Катерина“, ”Сон“, ”На панщині пшеницю жала“, ”Думка“, ”Мені однаково“, ”Мені тринадцятий минало“, ”Не завидуй“ та інші твори. Їх читали Ольга Стус, Маріанна Борсук, Ольга Чохрій, Анна Артемчук, Іванна Додчук, Ольга Гануліч, Анастасія Чучко і Катерина Лисанець. Катерина Мишко представила три поезії Шевченка іноземними мовами: ”Тополя“, ”І мертвим, і живим…“, ”На панщині пшеницю жала“. Студентка спеціальності ”Дошкільна освіта“ Катерина Шкред прочитала французькою ”Садок вишневий коло хати“. Юні декламатори переконливо продемонстрували, що справжня поезія не знає мовних перешкод, а Шевченкове слово усіма мовами звучить як слово Великого Кобзаря.


ШЕВЧЕНКО НА КРЕМЕНЕЧЧИНІ

Змістовно глибокою і багатою на художньо-естетичні знахідки стала літературно-музична композиція ”Тарас Шевченко на Кременеччині“, підготовлена студентами 11-ДПК групи (куратор Н.В.Андріюк). Сценарій композиції включав відомості про перебування Кобзаря у нашому краї, містив фрагменти творів, у яких Шевченко ділиться враженнями про Волинь, та огляд робіт тернопільських митців, присвячених Кобзареві.

Аудиторія була прикрашена репродукціями автопортретів Тараса Шевченка та його акварелей, виконаних у Почаєві. Звучали записи пісні Олександра Осадчого ”Шлях до Тараса“ у виконанні Василя Зінькевича та української народної пісні ”Гиля-гиля, селезню“ у виконанні жіночого хору ”Веснянка “. Почули учасники Шевченківського дійства і живий голос: пісню ”Вітер з гаєм розмовляє“ на слова Т.Шевченка виконало тріо у складі студенток Ірини Березюк, Ірини Наконечної та їх куратора Н.В.Андріюк.


Подорож Тараса Шевченка нашим краєм змалювали у своїх виступах Олена Марчук, Мар’яна Чорна, Анна Галько, Марія Фурсович, Тетяна Хомич. Вправно керувала захоплюючим мистецьким дійством Н.В.Андріюк та її помічниці, ведучі Аліна Захарова та Наталія Хрущ. Вони успішно показали, як свято береже Тернопільщина пам’ять про Великого Кобзаря, розкрили внесок краян у вінок всенародної шани Тарасові Шевченку. Наголошено, що серед 60 пам’ятників, встановлених поетові на Тернопільщині, є роботи тернопільських скульпторів Володимира Лупійчука і Миколи Невеселого, а Шевченкова постать знайшла своє відображення у творчості тернопільських живописців С.Львова, Б.Ткачика, Є.Удіна, Я.Омеляна, Г.Микулишина. Свої сторінки у літературну Шевченкіану вписали і тернопільські майстри слова. У виконанні наших студентів прозвучали окремі твори поетів-тернополян: Марія Клікотко прочитала вірш Олександра Бугая ”Шлях до Кременця“, Катерина Кожарко – ”Везувій гніву і любові“ Бориса Демківа, Ірина Іванина – ”Думу про Тарасову свічку“ Миколи Тимчака, Марія Тарасюк – ”Монолог Шевченка у Кременці“ Володимира Вихруща, Ірина Гордій – ”Пробач нам, Тарасе“ Омеляна Чорновуса.

Справжнім відкриттям у програмі літературно-музичної композиції ”Тарас Шевченко на Кременеччині“ став авторський вірш куратора академгрупи, науковця кафедри теорії та методики дошкільної освіти Н.В.Андріюк ”Священне слово Тараса“:

Через роки й діагоналі часу,

Крізь металеві зуби горе-днів

Священне слово Кобзаря не згасло.

Його вогонь над нами пломенів.

У безконечній павутині наших літ,

Посеред пилу свят і буднів терпких

Зорею світить нам Тарасів заповіт –

Його із пам’яті народної не стерти.

І не відтяти – ні ножем, ані серпом –

Отой п’янкий, аж до мурашок, щем,

Коли до душ, як ластівка крилом,

Поета геній доторкається віршем.

Коли, немов через століть безодню,

Лунають його заклики в серцях, –

Це значить, треба зараз, нам, сьогодні

Країну заново зшивати по рубцях.

Розідрані, роздерті докрасна,

До крові й болю десь у піднебессі,

Це нам – Вкраїни донькам і синам –

Слова Шевченкові із вічності воскресли.

МИСТЕЦЬКА ШЕВЧЕНКІАНА

Мистецтвознавці академії і студенти спеціальності ”Образотворче мистецтво“ підготували виставку художніх картин ”Тарас Шевченко – голос душі українського народу“. Організаторами тематичного вернісажу виступили науково-педагогічні працівники кафедри образотворчого мистецтва і методики його викладання Д.В.Синенький та Ю.Я.Янчук. Серед відібраних і представлених на своєрідному Шевченківському вернісажі робіт – ”Портрет Тараса Шевченка“ Ірини Дмитрук, копії картин відомих кременецьких художників Юрія Симоновича ”Шевченко на базарі у Кременці“ (автор Олена Ягнич) та Івана Гарасевича ”Шевченко в гостях у Варнака“ (автор Наталія Ковальчук) і ”Тарас Шевченко у підземеллях Кременецької фортеці“ (автори Тетяна Дудь, Іванна Медвідь, Марія Осецька). Тут були показані й оригінальні роботи викладачів кафедри, заслужених художників України Євгена Удіна (серія тематичних медалей ”Шевченко на Тернопільщині“) та Ярослава Омеляна (графічні роботи шевченківської тематики).

Виставка діяла протягом десяти днів, а її відвідали працівники і студенти академії, гості нашого навчального закладу.

ЮНІ МАЙСТРИ – КОБЗАРЮ

Студенти спеціальності ”Технологічна освіта“ під керівництвом своїх наставників, кандидатів педагогічних наук С.Б.Шабаги, В.Ю.Цісарука, викладачів А.С.Азанової, В.В.Писаренка, С.М.Томашівського, О.М.Мушак, М.П.Олексюк, Ю.Г.Цимбалюка підготували тематичну виставку творчих робіт з декоративно-прикладного мистецтва, присвячену Великому Кобзарю.

Студенти академії Марія Комінярська, Катерина Гоц, Соломія Трутень, Марія Трач, Наталія Меронюк представили ляльки-мотанки і різносюжетні картини, виконані бісером, а Катерина Гоц – ще й об’ємну аплікацію ”Батьківське подвір’я“. Творча група у складі Іванни Курдзь, Ірини Мамай, Ольги Ковальчук, Марії Юрчишин підготували серію картин ”Пори року“ (бісер). Альона Михайлюк виставила аплікацію зі соломки ”Собор“. Своїми вишивками прикрасили виставку Катерина Примак (”Соняшники“) і Марія Русняк (”Маки“), художніми кованими виробами – Олексій Васюк і садовою скульптурою ”Орел“ – Антон Стремдловський.

Значна частина експонатів належала юним майстрам – студентам педагогічного коледжу: панно шевченківської тематики (різьба по дереву) – Назарію Микитюку, шкатулка ”Кобзар“ – Олександру Боцюку, триптих ”Шевченкова хата“ (вишивка) – Людмилі Савчук і Назарію Тімочку, портрет Тараса Шевченка (ліпка з білої глини) – Сергію Веретюку, мотанка ”Лялька з дитиною“ – Світлані Бортник. Відвідувачі виставки милувалися вишитою картою України, підготовленої студентками 41-ТОк групи, і вишитою картиною-триптихом ”Прийшли у садочок…“ Тетяни Батьковець та Іванни Подкович.

ТАРАСА СЛАВИМО У МУЗИЦІ ТА СЛОВІ

”Він – як Бог наш воскреса безсмертям думи, вічним заповітом…“ – таку назву носив святковий концерт мистецьких колективів та окремих виконавців нашої академії з нагоди 201-ої річниці від дня народження Т.Г.Шевченка, що пройшов у історичному залі Гуго Коллонтая. Він був підготовлений творчою групою у складі Василя Скоропляса, Василя Райчука, Миколи Сиротюка, Левка Харамбури, Олександра Ковеня та ведучих Марини Крупенко й Андрія Дубаса.

Концертну програму відкрили безсмертний Тарасів ”Заповіт“ на музику К.Стеценка у виконанні курсового хору академії (художній керівник та диригент Василь Сабран, концертмейстер Іван Добринін) і ”Вічний Революціонер“ І.Франка та М.Лисенка.

З вітальним словом до присутніх звернувся один з гостей академії, голова Тернопільської обласної ради Василь Хомінець. Традиційне ”Слово про Кобзаря“ виголосив голова циклової комісії гуманітарних дисциплін педагогічного коледжу Роман Дубровський.

Основу святкової програми склали пісні на слова Великого Кобзаря у виконанні мистецьких колективів: ”Човен“ (музика С.Стельмащука) – тріо викладачів у складі Інни Ратинської, Лариси Соляр і Наталії Ткач; ”Тече вода з-під явора“ (музика М.Лисенка) – квартет викладачів у складі Володимира Дзюми, Володимира Іванюка, Петра Клака та Ярослава Міщени;”Зацвіла в долині червона калина“ (музика Б.Фільц) – народний художній ансамбль ”Калина“ (художній керівник Олена Новик, концертмейстер Іван Добринін); ”Сонце заходить“ (музика В.Іконника) – камерний хор (художній керівник і диригент Алла Афанасенко); ”У перетику ходила“ (музика А.Дзюби) – хор народного співу (художній керівник і диригент Ольга Пуцик, концертмейстери Василь Райчук і Валерій Яскевич); ”Ой маю я оченята“ (музика Д.Бойченка) – ансамбль викладачів (керівник і диригент Алла Афанасенко).

Виступи мистецьких колективів доповнили пісні на слова Т.Шевченка ”Мені однаково“ (музика М.Лисенка) і ”Бандуристе, орле сизий“ (музика народна, обробка В.Войта), які запропонував заслужений артист України Микола Швидків у супроводі капели бандуристів (художній керівник і диригент Ірина Харамбура); ”Молитва“ (музика Г.Татарченка на слова В.Крищенка) у виконанні Мар’яни Мацюк і Галини Хмари у супроводі симфонічного оркестру під орудою Володимира Козачка); українські народні пісні ”Подоляночка“ (обробка А. Кушніренка) виконав камерний хор і ”Спіть, хлопці, спіть“ (обробка О.Стадника) – хор народного співу. Ще один твір українських авторів – ”Люблю тебе, бандуро“ (музика О.Білаша, слова О.Лубської) – представила капела бандуристів.

В концерті звучали й інструментальні твори: ”Мелодія“ Е. Гріга (соло на фортепіано Іван Добринін), ”Мелодія“ М.Скорика (соло на скрипці Олег Дацюк, концертмейстер Ірина Ковальчук), ”Запорізький марш“ Є.Адамцевича (симфонічний оркестр) і ”Циганські наспіви“ П.Сарасяте у виконанні Леоніда Дацюка – наймолодшого учасника, переможця конкурсу скрипалів імені братів Теленків (концертмейстер Ірина Ковальчук).

Поетичне слово Кобзаря ”озвучили“ актори студентського театру ”Пілігрим“ Павло Левицький (”Осії. Глава ХІV. Подражаніє“) та Марина Крупенко (”Великий льох“, містерія. Уривок ”Три душі“).

Завершила концертну програму Шевченкова ”Радуйся, ниво неполитая!“ на музику М.Лисенка у виконанні симфонічного оркестру та зведеного хору під диригуванням Володимира Козачка.

 
Анонси
Галерея
3
33
На даний момент 547 гостей на сайті